reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Už žádné výmluvy!

publikováno: 13.10.2012   |   autor: Mgr. Monika Tomíčková

Výmluvy nás v dnešní době provázejí na každém kroku. Některé výmluvy jsou drobné, každodenní „omluvy“ pro to, že se nám někam nechce, něco se nám nehodí, ale nechceme před jinými nebo sami před sebou vypadat jako ti „špatní“. Z těchto drobných výmluv však mohou vznikat jiné, „nebezpečnější“ omluvy a výmluvy. Pomocí nich zdůvodňujeme, proč nedělat to, co nám připadá obtížné nebo to, čeho se bojíme nebo také, proč nedělat to, po čem toužíme. Způsob, jak problémy řešíme nebo i to, jak se vymlouváme, se od nás učí naše děti.

 
 

 

 

„Výmluvy mohou způsobit více škody, než si uvědomujeme. Mohou ve skutečnosti vaše dítě odradit od všeho, co chce dělat, a znemožnit mu využít jeho plný potenciál,“ říká světově uznávaný odborník a spisovatel Dr. Wayne W. Dyer, PhD. Jeho knížku pro děti Už žádné výmluvy! vydalo v edici Dětská motivace nakladatelství KELTNER Publishing (www.detskamotivace.cz).

 

Tip pro rodiče:

Bohatě ilustrovaná kniha Už žádné výmluvy! je určena dětem ve věku 4-10 let. Vypráví poutavý příběh chlapce, který má zdánlivě neuskutečnitelný sen. Výmluvy a pochybnosti jako „nejsem dost chytrý“ nebo „je to příliš těžké“, ho však téměř odradí od jeho naplnění a on se tak svého snu málem vzdá...

 

Knížka se skvěle hodí ke společnému čtení. Můžete si s dětmi povídat o tom, čím by chtěly být, o výmluvách a o tom, jak se jich zbavit. Na konci knížky je malý kvíz, s jehož pomocí je možno si hravým způsobem ověřit, jak dítě tématu porozumělo.

 

Lenka Vlasáková, herečka a maminka čtyř dětí, o knize Už žádné výmluvy! říká:

„Mě, mého muže a celou naši rodinu zásadně ovlivnila kniha Už žádné výmluvy!. Uvědomili jsme si, jak moc nás obklopují a blokují vlastní výmluvy. Děti nejsou tolik ovlivněné, příliš se nevymlouvají, ale mohou se to od dospělých rychle naučit. Mám za to, že pokud si výmluvy uvědomujeme, je pro nás mnohem těžší se vymlouvat.“

Představují výmluvy riziko?

 

Výmluvy mohou představovat skutečné riziko, pokud se stanou běžnou součástí života. Jak říká klinická psycholožka a psychoterapeutka PhDr. Lucie Pelková: „Výmluvy představují riziko hlavně tehdy, když po nich dítě začne sahat jako po normálním prostředku k "proplouvání" životem. Dítě se s jejich pomocí učí nedůslednosti a nezodpovědnosti. Jenže dítě se potřebuje naučit překonávat překážky, což posiluje jeho sebevědomí, vytrvalost, odvahu a také zodpovědnost. Výmluvy naopak učí dítě se překážkám raději vyhnout, nedotáhnout věci do konce a necítit se zodpovědný za chybu.“

 

Naučme se dělat chyby

Výmluvy mají velký vliv na sebevědomí dítěte a na jeho cílevědomost. Dítě, kterému se něco nepovedlo, udělalo chybu, by mělo vědět, že se k tomu může přiznat a ještě navíc si z toho vzít ponaučení. Pokud dítěti něco nejde - například plavání nebo matematické úlohy, je dobré ho podpořit, dát mu najevo a ukázat mu, že v zásadě všechno jde, jen chtít, a v neposlední řadě s ním sdílet radost z úspěchu. Projevit radost, když přeplave kousek bazénu, zvládne matematickou úlohu a podobně. Dítě se tak naučí, že překážky lze překonat a  má radost z toho, že to dokázalo.  Tím si postupně buduje seběvědomí. Což se nedá říct o situacích, kdy dítě sahá po jednoduchých výmluvách typu: stejně nebudu plavání potřebovat, nemám rád vodu a nikdy jsme k moři nejezdili. Nebo - nepotřebuji umět  matematiku, protože chci být automechanik jako můj táta, tak proč bych se snažil. Tak vypadají výmluvy, které postupně mohou  způsobit, že si dítě přestává věřit a překážky mu nahánějí nepřiměřený strach. Výsledkem je pak postupná rezignace, nízké sebevědomí a v důsledku nemožnost a neschopnost realizovat se, dělat práci, která člověka baví a naplňuje.

 

Co mohou dělat rodiče

Rodiče by se měli sami pokud možno výmluvám vyhnout, měli by si umět přiznat chybu nebo neúspěch. Pro dítě je to informace, že i takové věci se stávají a že všechny situace se dají řešit. Rodiče tak vytvářejí pro dítě bezpečné prostředí, kde se dítě cítí dobře, může otevřeně přiznat, že udělalo chybu, aniž by následovaly výčitky nebo jiný trest. To je velmi důležité, protože pokud dítě necítí, že je přijímáno se vším všudy, bojí se mnohdy říct pravdu, přiznat chybu, špatnou známku a začne se vymlouvat. Ne že byste po dítěti neměli nic chtít nebo ho snad chválit například za špatné známky, ale je třeba mu jasně nastavit pravidla a hranice, v nichž se bude cítit bezpečně. Je to velmi citlivá a proměnlivá záležitost. „Člověk nemůže počítat s tím, že hranice, které nastaví v pěti letech dítěte, budou fungovat stejným způsobem v patnácti. Důležité je vnímat potřeby dítěte a najít vhodný způsob, jak s ním o jeho potřebách, problémech a společně nastavených pravidlech mluvit.“, říká Lucie Pelková.

 

Herečka a čerstvá maminka Martha Issová, která je zároveň patronkou edice Dětská motivace a namluvila audio podobu knihy Už žádné výmluvy!, na toto téma říká:

„V životě se nejvíce bojím pocitu hořkosti. Myslím si, že je velmi nebezpečný a že pramení právě ze zdánlivě banální věci, za jakou jsou výmluvy považovány. Ono to člověka tak jako ukolébá, že si potom v životě říká: já jsem vlastně chtěl dělat tohle nebo tenkrát nebyla dobrá doba. Ano, doba tenkrát dobrá nebyla, ale nyní tu možnosti jsou a je třeba jich využít. Doba dnes podle mě přeje tomu, aby člověk šel za svým snem. Jinak může po čase zjistit, že mu život jen tak prosvištěl mezi rukama.“

 

Přejeme Vám i Vašim dětem hodně vytrvalosti, splněných snů a hlavně UŽ ŽÁDNÉ VÝMLUVY! 

 

Dětská motivace

Knihy z edice Dětská motivace se zabývají dětským sebevědomím, učí děti, jak překonávat překážky, jak si věřit, jak se vypořádat s neúspěchem, stresem či strachem při cestě životem za svými sny. V této edici dosud vyšly: Už žádné výmluvy!, Miltonovo tajemství,  Jsi mnohem víc než jen to, co máš!, Nedej se zastavit!, Já věřím Připravované novinky: Jsi skvělý! a Já jsem

 

Více informací na:

www.detskamotivace.cz nebo www.keltnerpublishing.cz

 

 

 


 

Mgr. Monika Tomíčková

Je nakladatelka, překladatelka a máma dvou dětí. Vystudovala práva a vyzkoušela si různé obory a oblasti činnosti.

 

 
 
 
reklama reklama