reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Čas pro dobrou věc

publikováno: 21.11.2010   |   autor: Mgr.Iveta Vaisová

Mámo, kdy už napadne sníh? Proč jsme si ještě nekoupili vánoční stromeček? A budeme letos taky vykrajovat cukroví? Mámo, kdy už bude chodit Ježíšek? A mámo, kde ten Ježíšek bydlí? A co dělá Ježíšek, když nejsou Vánoce? Mámo, a jak Ježíšek vypadá? Proč se nás bojí? A jak všechny ty dárečky unese?“ Tak to je jen zlomek dotazů, na něž musím umět bleskurychle vymyslet důvěryhodnou odpověď. Cestou ze školky jich stihneme daleko víc. Co naplat – děti se na Vánoce začínají těšit, sotva se poslední javorový list v našem parku dotkne země.

 
 

Doma vezmeme pastelky a papír a společně napíšeme Ježíškovi dopis.  Zatímco Terezka kreslí svá barevná klubíčka – sluníčka, prostě letos to ještě pro Ježíška bude pořádný hlavolam, Adámek má jasno: od Ježíška chce přece dárky! A tak do svého psaníčka nakreslí velikánský vánoční stromek, pod nímž se skví celá hromada pestře zabalených dárečků vší velikosti. „Adámku, a co je v těch balíčcích?“ zkouším se zeptat. „No přece dárky!“ O moc chytřejší nejsem, ale nevzdávám se: „A který ten dáreček je pro Adámka?“ „Tenhle,“ ukazuje pyšně na největší skoročtverec. „A až ho rozbalíš, co v něm najdeš?“ ptám se dál. Bingo! Správná otázka! „Bude v něm lego hasiči a v tomhle bude lego helikoptéra,“ prozrazuje synek. A dodává, že nakreslil taky dárečky pro svou sestřičku, pro mámu i pro tátu. Je to prostě kluk – správňák, který myslí úplně na všechny. Oba dětské dopisy společně kolíčkujeme na balkón – Ježíšek si je v noci, až budeme všichni tvrdě spát odnese.


Ráno sedí u kuchyňského stolu dva páry udivených dětských očí. Dopisy zmizely. Ježíšek poslal své pilné pomocníčky z vánoční dílny, kteří mu psaníčka předali, a teď budou pravidelně nakukovat do našich oken, jestli jsou děti hodné, aby Ježíšek věděl, jestli si všechny ty dárky, o které si včera napsaly, také zaslouží. „Mámo, kam chodí Ježíšek nakupovat? A do čeho Ježíšek ty dárečky zabalí? Mámo, a má toho balicího papíru dost pro všechny balíčky? A to bude všechny dárky balit sám, nebo na to má taky pomocníčky? Mámo, nepřipravíme mu ke dveřím taky jeden balicí papír pro nás?“ Prima nápad říkám si. Tohle přání můžu Adámkovi splnit hned. Otevírám kolekci UNICEF v e-shopu www.MojeChytreDite.cz a objednávám veselé vánoční papíry. Přikoupím ještě barevné EKOpastelky pro případ, že by naše drobotina zase chtěla psát Ježíškovi dodatek jako před rokem, kdy se jich zeptaly obě babičky, co by si tak přály pod stromeček. Ano, i okna babiček byla celé odpoledne ověnčená psaníčky pro Ježíška.


S dobrým pocitem, že letos jsem to tak lišácky vymňoukla, si píšu seznam dětských přání, s nímž vyrazím na vánoční nákup. A ten můj dobrý pocit je letos o to svátečnější, že se mi podařilo věnovat alespoň malou částku na charitu a přispět k tomu, že díky UNICEF i méně šťastné děti někde v zapadlém koutku světa dostávají šanci nakreslit svůj dopis svému Ježíškovi.


Mgr.Iveta Vaisová

Iveta Vaisova, 39 let, Neratovice

 

 
 
 
reklama reklama