reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Martin Suchánek - Naše milá paní ředitelka

publikováno: 24.11.2010   |   autor: Martin Suchánek

Rozhovor s paní Ing. Pavlou Gomba, výkonnou ředitelkou Českého výboru pro UNICEF. Část první: Odpovědi na otázky čtenářů Magazínu MojeChytreDite.cz.

 
 

Paní Pavla Gomba se narodila 15.8., tedy ve znamení Lva v Ostravě. Vystudovala VŠE v Praze, obor finance, pracovala na velvyslanectví v Dánsku a Nizozemské obchodní komoře. V roce 2004 byla zvolena členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Osud nebo „gravitace“, jak sama nazývá řízení osudu, změnil její práci v poslání. A vy kdo ji znáte víte, že je tomu dobře, že právě ona dnes v České republice vede Unicef. Ve své práci se může opřít nejen o své vzdělání, ale i čerpat z osobních zkušeností z mezinárodních humanitárních programů a především z cest do rozvojových zemí Afriky a Asie. V písemné i osobní komunikaci se o ní s respektem i hrdostí vyjadřují zaměstnanci pražské kanceláře. ,,Je to naše milá paní ředitelka," říkají.

 

Dnes máte možnost přečíst si první část našeho rozhovoru o dětech, organizaci UNICEF a životě naplněném posláním. Část první: Odpovědi na otázky čtenářů Magazínu MojeChytreDite.cz.

 

 

Jaká část peněz, které se vyberou v kampani se dostane opravdu k těm, kterým je určena?

 

Administrativní náklady UNICEF loni činily 3,7 %, dalších 6 % tvoří programová podpora, odpisy a náklady, které není možné jednoznačně přiřadit k jednotlivým programům (např. ostraha skladů, kontrola, monitoring projektů apod.). To znamená, že více než 90 % z každého daru je využíváno na přímou programovou pomoc dětem. Samozřejmě, že nechodíme po vesnicích a dětem nerozdáváme peníze - pomoc se k nim dostává formou vakcín, léků, terapeutické výživy, čisté vody, vzdělání...

 

Jaké jsou priority UNICEF na nejbližší období?

 

Přibližně polovina z toho, co děláme, je stále zaměřena na samotné přežití dětí. Jedná se o humanitární pomoc v oblastech postižených přírodní katastrofou nebo ozbrojeným konfliktem. UNICEF však rozvíjí také dlouhodobé programy, které mnohé ze současných problémů mohou natrvalo vyřešit. Například očkování každý rok zachrání přibližně 3 miliony dětských životů. Projekt dobytčích bank dává nejchudším dětem a jejich rodinám možnost si natrvalo zajistit obživu. Důležité je samozřejmě také dostat do školních lavic všechny děti, které tam teď chybí. To jim dá nejenom možnost vymanit se z chudoby, ale například také podstatně sníží vysokou porodnost, která nyní v některých zemích existuje. Zvláště u dívek platí úměra, že čím vyššího vzdělání dosáhne, tím méně bude mít později dětí a navíc se o ně dokáže lépe postarat!

 

Na čem pracuje UNICEF v České republice?

 

Přestavujeme české veřejnosti úplnou novinku: soupravu pro matku a dítě, která dokáže zabránit přenosu viru HIV z těhotné ženy na její dítě. Je to skutečný "zázrak" - a další příklad toho, co lze opravdu účinně vyřešit. Souprava stojí 1655 Kč a našim příznivcům nabízíme možnost ji symbolicky zakoupit jako "dárek pro život". Dárce dostane certifikát, který si může ponechat nebo jej věnovat někomu jinému, třeba jako opravdu krásný vánoční dárek.  

 

Co se Vám podařilo?

 

Největší radost je vidět výsledky přímo v terénu: když za dva roky přijedete do stejné vesnice někde uprostřed Rwandy a děti tam pijí čistou vodu, chodí do školy a nejsou nemocné. Ten pocit, když večer zavíráte dveře a víte, že někde na druhém konci světa je dítě, kterému vaše práce pomohla - tenhle pocit se dá jinde najít jen těžko.

 

Často se hovoří o e-panenkách. Co to je?

 

Lidé mohou pomoci také zakoupením nebo ušitím látkové panenky v rámci projektu "Adoptuj panenku a zachráníš dítě". Každá z panenek má svůj rodný list, takže její "adoptivní" rodič pošle jejímu tvůrci po zakoupení zprávu, že panenka už má nový domov a že společně díky očkování zachránili život jednoho dítěte. Tvůrci panenek pro UNICEF jsou i mnohé známé osobnosti, např. Liběna Rochová, Lucie Bílá, Jan Hřebejk nebo Michal Viewegh.

 

Paní ředitelko, děkujeme Vám za první část rozhovoru.


Martin Suchánek

Je jednatelem společnosti MojeChytreDite.cz s.r.o., dělat radost nás baví ®, který sdružuje internetový magazín a obchod hraček. MojeChytreDite.cz s.r.o. je významným dodavatelem dětských hřišť v České s Slovenské republice.

 

 
 
 
reklama reklama