reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Adopce není jednoduchá záležitost

publikováno: 28.11.2010   |   autor: Barbora Jungerová

Téma adopce, adoptivní rodiče, adoptované děti již není tak veliké tabu jako ještě o jednu generaci zpět. Díky například medializaci prostřednictvím pořadu Pošta pro tebe se veřejnost dozvídá mnohdy velmi dojemné, ale také často dramatické, příběhy různých „účastníků“ kolotoče, zvaného adopce. Přesto i dnes, když se s kýmkoliv na toto téma bavím, narážím na mýty, se kterými jsem „bojovala“ i já osobně.

 
 

Půjdu a vyberu si dítě, které se mi líbí!
I když to zní vcelku logicky, systém je u nás nastaven zcela jinak. Jak nám bylo často ze strany kompetentních orgánů zdůrazňováno „vybíráme rodinu pro dítě a ne dítě pro rodinu“! Ano, v rámci „papírování“ kolem žádosti, vypisujete své „požadavky“ na dítě. A občas k nim také bývá přihlíženo. Ale zásadním faktorem bývá to, zda daná rodina/rodiče vyhovují konkrétnímu dítěti.
Já sama znám několik příběhů náhradních rodičů, kteří si dítě „vybrali“ na základě náhodného osobního setkání. Přeskočila pověstná „jiskra“ a rodiče, kteří do té doby mnohdy ani o náhradním rodičovství neuvažovali nebo toto konkrétní dítě bylo zcela mimo jejich „požadavky“, tak se z nich nakonec stala úplná a hlavně milující rodina!
Jaký je váš názor – pokud by systém dovoloval dítě si „vybrat“, jak by to mělo být nastaveno, ošetřeno v praxi?

Když nepřeskočí jiskra, nemůže to fungovat!
Většina biologických matek tvrdí, že v momentě, kdy spatřily své biologické dítě, tak ho OKAMŽITĚ milovaly! Za sebe mohu pouze říci, že jsem po porodu cítila více velikou úlevu než OKAMŽITOU LÁSKU!


A více méně totéž se očekává od náhradních rodičů! Očekává se, že ve chvíli, kdy poprvé spatří dítě, které jim „systém“ vybral, tak ho musí OKAMŽITĚ MILOVAT! Netvrdím, že to není možné nebo že se to neděje! Ale vím, že mnohé náhradní matky teprve po letech přiznají, že první pocity byly všechno možné než okamžitá láska! Nedokážu stanovit přesnou chvíli, kdy jsem začala OPRAVDU MILOVAT naši adoptivní dceru. Náš vztah se budoval postupně. Sílil po probdělých nocích při vysokých horečkách, po té co mi ji po operaci přivezli hysterickou zpět na pokoj, po té co ke mně radostně přiběhla při vyzvedávání ze školky…jednoduše při každodenních radostech i starostech…Láska přišla sama a od té doby už prošla nejednou zkouškou „odolnosti“…
Jaký je váš názor – domníváte se, že své biologické děti dokážete milovat BEZPODMÍNEČNĚ? Takové jaké jsou, s jejich klady i zápory?A dokážete to jenom proto, že je to krev vaší krve?

Těch několik měsíců v ústavní péči nemohlo dítěti nijak uškodit! Měli ho tam rádi, nemělo hlad! Když ho budeme mít dost rádi i my, brzy na všechno zapomene a žádné následky si do života neponese!

Tak jako je individuální každé dítě, které projde systémem náhradní rodinné péče, tak stejně individuální jsou následky, které si z tzv. odborné péče ústavu odnese! Nechci polemizovat s těmi, kdo se domnívají, že kojenecký ústav nezanechá na miminku žádné následky. Hlavně proto, že je maličké a nepamatuje si to…Jen bych ráda, aby si každý z nás uvědomil, co se děje v běžné biologické rodině, když se narodí dítě. Má kolem sebe „armádu“ lidí, kteří se těší z toho, že je na světě. Kteří se o něj starají a dávají mu všemožným způsobem najevo svoji lásku. Ve srovnání s tím se v kojeneckém ústavu musí několik miminek dělit o jednu tetu, které se ještě k tomu střídají a tudíž si nemohou vytvořit vazbu na konkrétní osobu.
Jaký je váš názor – domníváte se, že je v našich českých podmínkách možné dosáhnout zrušení kojeneckých ústavů (kde jsou umisťovány děti do 3let věku) tak jako například na Slovensku?

Dítě pochopí, co jsme pro něj udělali a bude nám vděčné!

Přiznávám zcela otevřeně, že i tato myšlenka mi v době, kdy jsme podávali žádost o adopci, hlavou proběhla! Jedinou omluvou budiž to, že jsme tehdy byli s manželem hodně mladí a bezdětní! Myslím, že ale zásadněji se k této myšlence vrací okolí! Ve chvíli, kdy jsme vystaveni „křížovému výslechu“, proč jsme se vůbec do adopce pouštěli apod., otázka „a je vám vůbec vděčná za to, co jste pro ni udělali“ padne téměř ve 100% případů!


Ani nevím, co bych více k této naprosto hloupé otázce dodala!


Jaký je váš názor – ale nedá mi, abych se nezeptala čtenářů…Očekáváte vděčnost od vašich vlastních dětí za to, co jste pro ně udělali, co jste pro ně obětovali apod.?

Nevím, zda se mi podaří rozpoutat nějakou smysluplnou diskusi na základě svých vlastních omylů a mýtů na téma adopce. Ale možná některým z vás pomůžu ujasnit fakt, že naše náhradní rodičovství je sice hodně specifické, ale stále je to RODIČOVSTVÍ – se všemi jeho radostmi i strastmi, které tato životní role přináší!


Barbora Jungerová

Jmenuji se Barbora Jungerová, vystudovala jsem VOŠ-mezinárodní obchod, ale jsem již 8.rokem doma a starám se o naše děti (14, 3 a ?)

 

 
 
 
reklama reklama