reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Odpočiňte si!

publikováno: 08.03.2011   |   autor: Mgr. Iveta Vaisová

Taky máte pocit, že pojem „mateřská dovolená“ vymyslel zlomyslný chlap? Váš partner je s ním zjevně zajedno – co chvíli vám připomene, jak se máte, že můžete být celý den doma s dítětem, a co on by za to dal… Málokterý z mužů si totiž uvědomuje, že ta vaše dovolená je jen dokonalý eufemismus pro každodenní čtyřiadvacetihodinové směny. Na tuto skutečnost bohužel poněkud paradoxně zapomněly i mnohé babičky.

 
 

Řadím se mezi ty maminky, pro které je chvilka bez dětí velká vzácnost. Jednu babičku máme 100 km daleko, druhá není zrovna „hlídací“. Ochutnat sladké bezstarostné chvilky bez dětí mi dala moje kamarádka Eva. Jednou za týden zazvonila, vzala si kočárek a mně nařídila: „Vypni oči a uši a odpočiň si.“ Přede mnou najednou byly dvě dlouhé hodiny, které jsem měla jen a jen pro sebe.

 

Zpočátku jsem je moc pro sebe využít neuměla – přes hlavu mi přerůstaly hory nevyžehleného prádla, a tak jsem s vypnutýma ušima vyžehlila, připravila večeři, utřela prach… Někdy jsem se stačila na chvíli i naložit do vany plné voňavých mydlinek či se pohodlně uvelebit do křesílka s pěknou knížkou. Ať už jsem ty volné chvilky strávila u žehlícího prkna, nebo v koupelně, či na balkóně s knihou, vždy jsem se cítila odpočatá a plná nové energie. Nicméně stále více jsem pociťovala absenci komunikace s dospělými a začala propadat občasným vlnám depresí – byly dny, kdy na mě artikulovaně promluvila maximálně pokladní v supermarketu – a ta si jen řekla o příslušnou částku k zaplacení. Kamarádka Šárka, s níž jsem dříve vymetla kdekterou kulturní akci, si našla nové kamarádky, já si naopak případné nové „kočárkové kamarádky“ držela od těla – rozhodně jsem nemínila celé dny prázdně tlachat o tom, kolikrát nám miminko kaká, které mlíčko je lepší, a srovnávat nesrovnatelné.

 

Tu a tam se mi povedlo vytáhnout do společnosti muže – ovšem ten můj hlad po lidech těžce chápal: měl dvě zaměstnání, pravidelné zkoušky s kapelou, s níž tu a tam o víkendu hrál, celý den se pohyboval právě mezi lidmi, takže logicky trávil večery raději doma…

 

Začarovaný kruh, řeknete si. Ano, možná. Ale i z něj je vždycky cesta ven. A budete-li chytré, vůbec se tak daleko nemusíte dostat. Já jsem udělala chybu hned na začátku – své koníčky jsem obětovala dětem a rodině; příliš jsem lpěla na starých mezilidských vztazích, o nichž jsem si myslela, že jsou zralé a pevné – v podstatě jsem se stala závislou na manželovi. Co znamená být chytrou?


1) Nevzdávejte se všech svých koníčků – domluvte se s manželem, babičkou, případně kamarádkou či paní na hlídání a vyjednejte si jedno odpoledne či podvečer, kdy si zajdete s kamarádkami do kina, do divadla, cvičit či jen tak poklábosit u skleničky. I kojené miminko bez vás 2 – 3 hodiny vydrží.


2) Zapojte se i do dopoledních aktivit pro maminky (jejich organizátoři vesměs nabízejí i možnost hlídání dětí) – přihlaste se do jazykového či počítačového kurzu, choďte na zumbu či na orientální tance, neopomíjejte mateřská centra, zapojte se do cvičení či plavání maminek s dětmi.


3) Alespoň jednou za měsíc svěřte dítě babičce či chůvě a vyjděte si jen s partnerem na večeři, do divadla či na koncert, udělejte si čas jen jeden pro druhého.


4) Do péče o dítě zapojte partnera – i tatínek může koupat, přebalovat či vzít miminko na procházku, v některých činnostech, například v koupání či kočárkování, se střídejte; jediná tatínkova indispozice je v tom, že nemůže kojit. Spravedlivě se dělte o péči o miminko, o domácnost i o volný čas.


5) Neztrácejte kontakt se svou profesí – tu a tam můžete své pracoviště navštívit: zajděte za kolegy, ukažte jim potomka, než si jej všechny přítomné ženy „oňuchají“, můžete s ostatními probrat nejen vaše rodičovské dojmy, ale i novinky ve firmě.


6) Máte-li chuť a vstřícné dítě, v mezích možností pracujte: řada maminek velmi úspěšně obchoduje s kosmetikou, drogerií či dětským oblečením, v rámci procházek s kočárkem roznáší reklamní letáky, účtuje, koriguje texty… I vaše finanční nezávislost na partnerovi vám zvedne sebevědomí.


7) Nezapomeňte o sebe pečovat – pokud nemůžete ke kadeřnici či na masáž zajít i s děťátkem, zkuste si domluvit návštěvu kadeřnice nebo masérky u vás doma v době, kdy miminko obvykle spí. Nebudou vás bolet záda, budete ze sebe mít dobrý pocit a partner vaši snahu stále se mu líbit jistě ocení.

 

Kdosi moudrý napsal, že aby byl člověk v dobré duševní kondici, potřebuje tři záchytné body (stejně jako horolezec tři jistící skoby): rodinu, práci a kolegy, přátele a koníčky. Pokud jeden z těchto bodů dočasně selže, drží vás při životě ještě dva zbývající. Nikdy nedopusťte, abyste viseli jen na jedné skobě – mohla by se začít nebezpečně viklat!


Mgr. Iveta Vaisová

Jmenuji se Mgr. Iveta Vaisová (1971), pocházím z Podkrkonoší.Od roku 1994 působím jako učitelka českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu F. Palackého v Neratovicích. Jsem vdaná a mám dvě děti.

 

 
 
 
reklama reklama