reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Prach na poličce počká aneb co vše se změní po porodu

publikováno: 10.02.2011   |   autor: Mgr. Iveta Vaisová

„Tak si, maminko, ještě zatlačte na ramínka, výborně – a máme tu krásného chlapečka, podržte si ho,“ pronese jakoby slavnostně paní doktorka a položí vám vaše čerstvé miminko na břicho. Zvednete hlavu a instinktivně ho pohladíte, zatímco váš maličký si vás zvědavě prohlíží svýma velikýma očima. Nepláče, jen se dívá – a ten pohled už nikdy nezapomenete. Ty zvědavé oči ve vás spustí lavinu takových emocí, o nichž jste dosud netušila, že jich jste vůbec schopná

 
 

Najednou víte, kde je vaše místo a proč běháte po tomhle světě. Ten bezbranný človíček, kterého vám za pár hodin přinesou na pokoj a který se k vám přitulí, pevně uchopí váš ukazováček a vaše prso, není „půjčené miminko povozit a vrátit“, tohle štěstíčko patří k vám. Už napořád. A otočí váš život úplně naruby. Mateřství vás dočista změní. Váš dosavadní hodnotový žebříček udělá doslova kotrmelec – na prvním místě je vaše miminko. Některé dříve „podstatné“ věci přestanou být důležité.


 Rázem vyměníte svou elegantní minikabelku za „žebradlo“, v němž rozhodně není místo pro pudřenku – vaše zavazadlo musí pojmout dostatek plínek, vlhčených ubrousků, přebalovací podložku, náhradní tričko, lahvičku s pitím, později také rohlík, piškoty či nakrájené jablíčko, bryndáček, lžičku, rachtátko a podobné nezbytnosti. Také na svou kadeřnici obvykle zapomenete – přerostlé vlasy si jednoduše stáhnete do praktického culíku, „střih“ udržujete sama metodou „kde mám nalepenou kašičku, tam to ustřihnu“. Opuštěné zůstanou i vaše poslední úlovky z obchodů s oblečením – miminko občas ublinkává, a tak doma klidně ještě v 11 hodin pobíháte v pyžamu a na ven si vystačíte s hromádkou triček z tržnice a několika pohodlnými kalhotami. Jako nejpraktičtější obuv se vám začnou jevit pantofle – ty si lehce nazujete i zujete, aniž byste musely řešit nerudovské „kam s ním“, tedy kam s miminkem.


S laxním úsměvem začnete své okolí ujišťovat, že spánek se přeceňuje. Co na tom, že dříve jste byla docela zdatný spáč? Vaše noci teď dostaly nový rozměr – miminko se budí zhruba každé tři hodiny a potřebuje přebalit a nakrmit, někdy si taky po jídle potřebuje ještě chvíli povídat nebo hrát… Nevadí, postavíte pár komínů z kostek, zazpíváte Vařila myšička kašičku, Paci paci pacičky a spánek doženete přes den – vždyť už v porodnici vám kladli na srdce, že „když spí miminko, spí i maminka“. Hormony obstarají, že napadnete vyčerpáním ani po několika probdělých nocích. A postupně se smiřujete s tím, že vaše kolegyně měla pravdu: „Jakmile si pořídíte děti, už se nikdy pořádně nevyspíte.“ Ani s úklidem už to není, co to bývalo. Jste plně zaměstnaná péčí o děťátko, a když vás potomek zrovna nepotřebuje, stačíte akorát tak vyměnit prádlo v pračce. Prach na poličce počká, hladové novorozeně nikoli.


Více si užíváte čerstvého vzduchu – pravidelné procházky vám i malému prospívají: miminko lépe spí, vy si protáhnete tělo a navíc ve vašem městě objevíte zákoutí, o něž jste nikdy předtím nezavadila, protože jste o nich neměla nejmenší tušení. Nicméně i ona vám časem zevšední, možná se vám dokonce stane, že ty malé uličky, které jste zpočátku vyhledávala, protože v nich není takový provoz, začnete časem nenávidět právě proto, že jsou tak malé a opuštěné. Váš společenský život se přesune z večerů do odpoledních hodin – objevíte kouzlo zahradních restaurací, cukráren a kaváren vybavených dětským koutkem, nebo dokonce pískovištěm. A ztratíte ostych – kojení na veřejnosti se pro vás stane naprostou samozřejmostí. Vždyť kdokoli, kdo dostane během vycházky hlad, se nají – ale co naplat, miminko si párek v rohlíku ani palačinku nedá…


Možná prořídnou řady vašich přátel – a možná vás to raní, některé možná opláčete. Netrapte se, pokud neunesli fakt, že spěcháte domů na koupání, ačkoli je zábava v plném proudu, pokud nepřišli oni za vámi, když vy jste za nimi zrovna nemohly, protože vaše dítě mělo horečku, a pokud vás vynechali, když šli s partou třeba do divadla, nebyli to opravdoví přátelé. Možná jim jen došlo, že vám mají sakra co závidět.

 


Mgr. Iveta Vaisová

Jmenuji se Mgr. Iveta Vaisová (1971), pocházím z Podkrkonoší.Od roku 1994 působím jako učitelka českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu F. Palackého v Neratovicích. Jsem vdaná a mám dvě děti.

 

 
 
 
reklama reklama