reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Na kus řeči s učitelkou

publikováno: 29.10.2010   |   autor: Mgr. Alena Krátká

Je to už 26 let, kdy jsem s velkou radostí a očekáváním překročila práh školy. Těšila jsem se na svou první paní učitelku, která nás s velkou srdečností přivítala. Na lavici ležela hromádka školních pomůcek, které jsme si společně prohlíželi.

 
 

Vzpomínám si, jak byla na tabuli nakreslená muchomůrka a já se radovala, že jsem byla ve třídě první a mohla si tak vybrat tu nejlepší lavici – samozřejmě hned u paní (vlastně soudružky) učitelky. Je nádherné si zpětně uvědomit, co pro šestiletou holčičku bylo tehdy podstatné. Do školy jsem se neskutečně těšila. A to i přesto, že jsem dostala zaškolení od staršího bratra, který první zářijový den již do školy tak nespěchal.

 

Má bezstarostnost ale už během podzimu dostávala trochu zabrat. Byla jsem trochu živější dítě, které nechápalo, že v místnosti, kde se tísní přes třicet dětí se nedá běhat, jak jsem byla zvyklá ze školky. Paní učitelka to řešila dlouhými vzkazy domů. Škoda jen, že ten památný notýsek si na konci roku vybrala. Tak ráda bych si přečetla, jak neúnavně krotila můj temperament. Nakonec jsem ale dostala rozum a bez větších problémů jsem úskalí první třídy zvládla. Další léta se mi slévají, neboť prvotní nadšení samozřejmě opadlo a zážitky nebyly asi tak silné jako první školní den. Nakonec jsem se rozhodla, že vyzkouším školu vidět z druhé strany a zvolila si učitelské povolání. Opravdu nelituji, protože pracovat s dětmi je neustálá výzva, nic není teorie. Učila jsem deset let na prvním stupni a zkusila jsem všech pět ročníků, nejčastěji první třídu. Potvrzuji i z druhé strany, že tam se skutečně zažívají nejsilnější prožitky.

 

Tento článek bych chtěla věnovat té úžasné paní učitelce – Martě Jursíkové z Kutné Hory a samozřejmě i všem ostatním učitelům, kteří neberou svou profesi jen jako zdroj obživy, ale jako poslání, radost a celoživotní koníček.


Mgr. Alena Krátká

Jmenuji se Mgr. Alena Krátká, je mi 32 let a jsem učitelka na první stupni a žiji v Chrudimi. Momentálně jsem na mateřské dovolené se synem Lukášem ( 9 měsíců). Než jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, učila jsem na ZŠ ve Slatiňanech.

 

 
 
 
reklama reklama