reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

publikováno: 23.09.2013   |   autor: Martin Suchánek

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

 
 

Příběh má scénář, který nikdo nenapsal, musel se odehrát. Tenkrát jsem ještě měl zaměstnání, kdy jsem trávil hodně času na služebních cestách. Jednoho dne jsem se vracel domů a tehdy mi zavolala manželka. Oba jsme se těšili, že se opět uvidíme. Ovšem rozhovor byl náhle ukončen jejím výkřikem a následovalo ticho. Volal jsem zpět, ale telefon jen vyzváněl a řadu dalších nekonečně dlouhých minut jsem nevěděl, co se stalo. Stále jsem byl v autě, když mi brečící žena zavolala, že se syn zranil pádem z výšky na dětském hřišti a situace se zda být vážná. Je podezření na zlomeninu páteře. Věřil jsem v pružnost mladého těla i v to, že žena věci vždy hodně prožívá a blížil se k domovu.

 

Proč já?
Zpráva, která přišla, byla horší než studená sprcha a diagnóza zněla děsivě. V ten moment se mi na několik sekund zastavil svět. Pět zlomených obratlů bylo i pro zkušené lékaře hodně. Nemohl jsem tomu uvěřit. Ještě mnohem dřív se totiž na invalidní vozík dostal můj dlouholetý kamarád, který si skočil pro svůj úděl do vody. Nikdy jsem jej nepřestal navštěvovat, vozit na výlety, volat mu a pomáhat. Bylo nemálo „přátel", pro které bylo nepohodlné starat se o všechno spojené s péčí o nehybného člověka. Stále jsem se ptal proč právě já, po tom všem, a modlil se za uzdravení syna. Následovaly měsíce na lůžku, mnoho vyšetření a změna chodu celé rodiny. Zároveň jsem se dozvěděl, že příčinou pádu byl havarijní stav městského hřiště. Stavba samotná nesplňovala normy, měla být dávno nahrazena novou a provozovatel porušil další normy tím, že se o hřiště nestaral způsobem, který určuje legislativa. A tak pokročilá hniloba dřeva způsobila vylomení prkna mostku a pád dítěte na hrbol z udusané hlíny.

 

Bezpečnější město
Byl to nekonečně dlouhý rok čekání na závěrečnou zprávu, že páteř srostla bez následků a nová kostní hmota vyplnila všechny mezery podle plánu a nikde nic netlačí na nervová spojení. To byl i čas, kdy jsem si udělal přehled o stavu hřišť v České republice a nastudoval všechny potřebné normy. Prvním impulzem k tomu bylo řešení výplaty pojistného s cílem jen a jen pokrýt nemalé náklady, které v takové situaci vzniknou. Městský úředník, jehož vyjádření jsem k tomu potřeboval, patrně vůbec nepochopil vážnost situace. Jeho neprofesionální přístup a aroganci bylo třeba přebít řečí paragrafů. Rozhodl jsem se vytrvat a nedat se i z toho důvodu, že jsem byl rozhodnutý docílit změnu přístupu radnice k hřištím a zajistit nápravu jejich stavu v celém městě. Snad proto, že jsem si z hloubi duše přál, aby se nic podobného nestalo dalším dětem, se výsledek dostavil. Byl to skvělý pocit, když jsem věděl, že město je pro děti mnohem bezpečnější díky odstranění nebezpečných herních prvků.

 

 

Stavíme radost
Tohle všechno se asi muselo stát. Úraz syna, bolest i pocit, že se věci dají měnit, abych dnes mohl konstatovat, že MojeChytreDite.cz s.r.o. dodává certifikovaná dětská hřiště mateřským školám, školním družinám, městům nebo restauracím a hotelům, společně s komplexním balíčkem služeb obsahujícím například každoroční revize ze zákona. Herní prvky také prodává náš eshop v setech pro domácnosti a jsou to různé hrady, skluzavky, houpačky, pískoviště nebo domečky.

 

Jupík
S velkou radostí v letošním roce stavíme skupinu hřišť pro jednu z nejuznávanějších FMCG společností, Kofola a.s.. Hřiště jsou budovány pod značkou nealkoholických nápojů Jupík a v průběhu roku se jich chystáme vybudovat desítky, což je svého druhu největší aktivita v segmentu veřejných dětských hřišť. Jde o certifikovaná dětská hřiště, která investor, společnost Kofola a.s., umisťuje v rámci společensky zodpovědného marketingu k restauracím a dalším gastronomickým provozům. Jsem vždy rád, když se setkám s manažery, kteří si dokáží uvědomit hodnotu této investice pro místní komunity a pro dětskou bezpečnost. Všichni z nás, kteří jsme prošli velkým korporátním světem, máme zkušenosti s řadou marketingových aktivit, které mají jediný výsledek a tím je vyprázdněný rozpočet. Na kolik investic lze i po několika letech ukázat a jsou vidět? A třeba i po pěti letech přinášejí značce efekt. Některé firmy využívají děti do televizních reklam, ale ve skutečnosti jim samotným nic nepřinášejí. My hledáme ty společnosti, které přemýšlejí jinak. Hřiště Jupík jsou naprosto bezpečná a zároveň nabízí dětem bohaté vyžití díky různým herním prvkům. Společnost MojeChytreDite.cz bude zajišťovat i jejich pravidelné revize a opravy. Bezpečnost dětských hřišť je pro nás naprosto zásadní, proto je vyrábíme v České republice, abychom měli celý výrobní proces pod kontrolou. Dětská hřiště Jupík učiní z mnoha restaurací v České a Slovenské republice příjemnější místa pro rodiny. Cílem společného projektu společnosti Kofola a MojeChytreDite.cz je podporovat provoz nezávislých restaurací díky investicím do takového vybavení, které v restauracích pomůže navodit lepší atmosféru a hostům nabídne další služby.  

 

Bezpečnost na prvním místě
Před sedmi lety nevyhovovalo 90% dětských hřišť normám EN 1176-1177, které určují současná „pravidla hry". Od roku 2009, kdy skončilo přechodné období stanovené dohodou s EU, se udělalo v této oblasti hodně práce, ale moje zkušenost a naše odhady ukazují, že ještě asi třetina míst nevyhovuje. Zejména jde o původní kovová hřiště, která všichni známe z doby před revolucí, nebo hřiště neservisovaná, postavená rádoby odborníky. Ne všechna hřiště, která normě nevyhovují, musí být ihned likvidována. Stačí nechat si je prověřit nezávislým kontrolorem nebo přímo specialisty výrobce. Podle platných norem a za použití měřicích nástrojů provedou kontrolu a zjistí stav hřiště. Výsledkem je většinou návrh možných úprav a odstranění některých herních prvků. Sledují se zejména rozteče pro průchod hlavičky dítětě, velikost bezpečnostních prostor pro hru a dopadových ploch, které musí vždy splňovat normu týkající se volného pádu dítěte. V některých případech postačí jako dopadová plocha kvalitní travnatý povrch, jindy to musí být tlumící povrch vytvořený například z drcené kůry, písku nebo oblázků. Občas se používají speciální pryžové dlaždice či litý povrch certifikovaný podle EN 1177.

 

Životní lekce
A co nám výstavba hřišť přináší? Dětská hřiště budujeme ze dvou důvodů. Protože je báječné vidět dětský úsměv po dokončené práci a moje osobní zkušenost se proměnila v touhu vytvářet dětský svět bezpečnější. Možná je to i součást poděkování za to, že pro syna nakonec vše dobře dopadlo, ač rok svého dětství prožil spíše v jakémsi vězení. Jsem svým způsobem vděčný za tuto životní lekci, protože díky ní jsem poznal nové přátele. MojeChytreDite.cz se stalo strážcem dětské bezpečnosti a úraz syna jistě vykoupil úrazy jiných dětí. Náš projekt ,,Chytré a bezpečné hřiště" hledá další investory, kteří nám pomohou bourat ohrožující hřiště a místo nich stavět certifikovaná a servisovaná dětská centra. V rámci tohoto projektu oslovujeme manažery velkých značek s výzvou, aby investovali do výstavby hřišť, protože to je sociálně odpovědné chování a jistě jedna z nejprospěšnějších forem marketingu. Dětská hřiště jsou místem setkání rodičů, učení, ale i prvních dětských lásek. Místa, kde se značka může dostát do srdce spotřebitelů.Elektronický katalog veřejných dětských hřišť od MojeChytreDite.cz: ZDE

Elektronický katalog privátních dětských hřišť od MojeChytreDite.cz: ZDE

 


Martin Suchánek

Je jednatelem společnosti MojeChytreDite.cz s.r.o., dělat radost nás baví ®, který sdružuje internetový magazín a obchod hraček. MojeChytreDite.cz s.r.o. je významným dodavatelem dětských hřišť v České s Slovenské republice.

 

 
 
 
reklama reklama