Nejčtenější

ŽENY s.r.o.
Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit
Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím
To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy
Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba
Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

- hlavní stránka
- Rodina a vztahy
- Když rodiče selhávají…
Když rodiče selhávají…
publikováno: 02.12.2010 | autor: Mgr. Eva Pavlíková
Profesionální muzikant se ke svému mistrovství propracovává mnoho let každodenním hraním na nástroj. Stejně pilně, systematicky a dlouhodobě zraje špičkový neurochirurg, sportovec či vědec. Chceme-li řídit auto, musíme projít autoškolou a poté předvést zkušebním komisařům, že jsme způsobilí k vypuštění do ostrého provozu, na důkaz čehož obdržíme řidičský průkaz.
V každé profesi najdeme opravdové machry, jedince průměrné (těch bývá většina) i naprosté diletanty. I pokud člověk nedostatek talentu nahradí pílí, drzostí či obojím, je většinou málo pravděpodobné, že se vyšvihne nad průměr.
Škola rodičovství
V porovnání s přípravou k profesi se rodičovství bere tak nějak automaticky. V dřívějších početných rodinách měly děti náročnější život a často i hlad. Ale pro vlastní budoucí výchovu potomstva to byla škola k nezaplacení. Starší sestry se uměly postarat o mnohdy značně mladší sourozence, nejmladší bratři byli zase brzy strýčky schopnými pohlídat děti své starší sestry. V průběžném koloběhu života nikdo moc neřešil, jak správně uchopit a krmit mimino, či jak si hrát s batoletem. Skoro všichni to totiž osobně zažili.
My jsme generace většinou ochuzená o přímou možnost této nápodoby a jsme možná trochu přesvědčeni, že rodičovství je dnes mnohem větší věda. Narodí se miminko, vyjde placenta a … návod k použití stále nikde. Skutečnost, že se děti rodí nahé, bosé a bez manuálu, je pro některé z nás docela slušný důvod k obživě. Novopečení rodiče redukují svou nejistotu a vyjukanost kupováním příruček či navštěvováním kursů. Metodika existuje totiž skoro na všechno: jak držet dítě, jak je správně kojit, jak přebalovat, jak podporovat jeho pohybový vývoj, jak je učit mluvit, skákat, pískat, plavat… nebo na http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2002/06/02.pdf
Rodičovské selhávání pomyslné
Když jde o naše vlastní děti, je dobré jen to nejlepší. Nejhezčí kočárek, nejbezpečnější autosedačka, nejdůmyslnější hračka, nejvyhlášenější dětský lékař, nejhodnější paní učitelka ve školce, nejprestižnější základní škola v okolí… mohla bych pokračovat. My, co čteme weby jako MojeChytréDítě, také usilujeme být co nejlepšími rodiči:
- mít know-how na elegantní vypořádání se s batolecím vztekáním,
- excelentně připravovat výživnou a zdravou krmi,
- oplývat zásobou her a činností, které jsou nejen zábavné, ale i mozek pěstící.
Jenže přesto (právě proto?) nás občas sveřepý vzdor našeho juniora sejme a rozžhaví do běla, načež mládě jednu slízne. Instinkt zavelel, ale pocit je to mizerný. Toto rodič-profík přeci nedělá… Příště dítě nekompromisním gestem smete zeleninové rizoto pokapané zastudena lisovaným olejem ze stolu i s talířem a prohlásí, že má chuť na párek v rohlíku. Zachovat doporučovaný klid a nadhled se poněkud míjí s potenciálem obyčejného smrtelníka. Pokud nás už první dítě naučí nebrat všechno včetně sebe příliš vážně, máme z velké části vyhráno. Psychoanalytik Donald Winnicott zavedl pojem „dost dobrá matka“ k vysvětlení, že mít lidské chyby v množství i více než jen zanedbatelném, je s rodičovstvím slučitelné.
Rodičovské selhávání skutečné
Předchozí text měl spíš pobavit, ale dál už veškerá legrace končí. Řeč bude o zanedbávání a týrání. Zanedbávání je nezáměrné selhávání při naplňování potřeb dítěte, tedy špatný dohled a péče, nedostatečné výchovné vedení, chybějící ochrana před úrazy. Může vznikat z neznalosti, z hmotné nouze, z chybějící sociální opory rodiče nebo v důsledku jeho duševní choroby či konzumace návykových látek.
Za týrání považujeme takové chování, jehož cílem je dítě poškodit fyzicky nebo psychicky. Dítě často bité a jinak fyzicky poškozované mívá viditelné stopy útoků – modřiny, podlitiny a jiná neobvyklá zranění. Psychické týrání nemusí být na první pohled vidět, jelikož se jedná o různé útoky na sebeúctu dítěte: nadávky, ponižování či opakované zdůrazňování, že je dítě hloupé, líné, ošklivé apod. Lze sem však zařadit i nevšímavost (nedostatečnou pozornost, ignoraci), vyhrožování opuštěním či faktické ponechávání dítěte samotného v situacích, které vzhledem k věku není s to zvládnout.
K extrémním formám týrání patří sexuální zneužívání, kdy rodič dítěte užije coby objektu pro své sexuální uspokojení.
Zanedbávání a týrání často zůstává skryto a neřešeno, z větší části z lhostejnosti, jindy z rafinovanosti tohoto počínání.
Člověk, který se stane svědkem týrání či zanedbávání dítěte, má povinnost tomu zabránit, popřípadě záležitost oznámit orgánům činným v trestním řízení (policie ČR, státní zastupitelství, orgány sociálně právní ochrany dětí).
Více se o zanedbávání a týrání můžete dočíst například na http://www.kreativne.com/tyrane-deti/cz/index.php

