reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Rivalita mezi sourozenci

publikováno: 30.11.2010   |   autor: Bc. Zdeňka Čížková

Sourozenecká rivalita je přirozeným jevem. Vašemu „drobečkovi“ se věnujete vy – maminka nebo tatínek, v podstatě bez přestání, a najednou přichází ještě někdo další. Ať už sourozenec přijde v době, kdy je vaše dítko v batolecím věku nebo výrazně později, obě situace nejsou nijak lehké.

 
 

Sourozenecká rivalita přináší řadu úskalí, může být ale i do jisté míry prospěšná. Každopádně je několik zásad, které je dobré dodržovat.

 

Na příchod miminka by měl být sourozenec předem připravený (pokud to vůbec lze). Je dobré, když s vámi společně prožívá těhotenství, poslouchá miminko v bříšku, může si jej pohladit, promlouvat k němu. Může se, v závislosti na věku, také podílet na změnách v pokojíčku, na výběru postýlky, hraček – to, že starší ratolesti budete muset také něco koupit, je věcí stejně nevyhnutelnou.


Průběžně a citlivě obeznamte své dítko s tím, že miminko je radost, ale i starost. Potřebuje zvýšenou pozornost, aby bylo spokojené a co nejvíce v klidu.


V době těhotenství se pokuste vést svého „drobečka“ k větší samostatnosti, aby příchod sourozence nebyl pro něj příliš vyčerpávající a tímto příchodem mu nezačaly „galeje“.


Dítko by nemělo mít pocit, že je odstrčené. Lehce se to řekne, a pokud nejsou babičky a partner je v práci od rána do večera, i hůř dělá. Dítku sice můžete říct: „Počkej chvilku, já jen dokrmím a pak se ti budu věnovat, zatím si dělej to a to…“, nicméně už napůl mlžíte, protože s kojenci nikdy nevíte jistě, zda tohoto budete moci dostát. Ideální stav je, když větší dítko pozoruje, jak to malé sosá z prsu – cucnout mu můžete dát také, když podá plínku při přebalování, dá pusinku. To vše lze, pokud větší dítě vzalo kladně příchod toho mladšího na svět, a pokud jde o dítě klidné. Co si však počít v případě, že naše dítko z nějakého důvodu nechce sourozence akceptovat, anebo jde o dítě živější?


Chce to hlavně vysvětlovat. Především to, jak zranitelné miminko je, že to není žádná hračka. Větší přísnost a důslednost je zde namístě, stejně tak již zmiňované zapojení taťky nebo prarodičů – mohou jej vzít na loutkové divadlo, do zoo apod., a vy na oplátku byste si měli najít chvilku a nechat si o zážitcích vyprávět.


Na začátku článku jsem zmiňovala, že rivalita může být i prospěšná. Starší sourozenec se může snažit zviditelnit tím, že ukáže, jak dokáže být samostatný. On je ten chytřejší. Má tendenci do jisté míry toho „malého“ vychovávat a tím si připadá důležitý. Jen pozor na to, aby nesuploval roli rodiče. Mladší sourozenec se naopak setká odmala s jinou individualitou, bude tedy lépe připraven na příchod do školských zařízení.


Hlavní zásadou však zůstává, dávat lásku nerozdílně oběma. Společných obětí, láskyplných pohlazení a společného smíchu není nikdy dost.


Bc. Zdeňka Čížková

Jmenuji se Zdeňka Čížková, bydlím v Českýh Budějovicích a je mi 31 let, jsem zadaná a mám dvě děti Tomáše ( 9 let) a Simonu ( 11 měsíců).

 

 
 
 
reklama reklama