reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Když je dítě nemocné

publikováno: 27.01.2011   |   autor: Andrea Karmanová

Nejhorší pro každého rodiče je snad moment, kdy nám dítě onemocní. V tom momentně si uvědomím jak moc mi chybí, když dcera nezlobí, nelítá po bytě a nešvitoří, ale jen leží v posteli se schváceným obličejem. Říkám si, už aby zase zlobila, ten pohled na nemocné dítě je skličující. A samozřejmě je většinou obvykle víkend a ordinace jsou zavřené.

 
 

Jako máma se musím postarat, aby se z toho brzy dostala. Je důležité, dítěti dávat dostatek tekutin, nejlépe vlažný čaj, protože pomáhá snižovat teplotu a zároveň doplňuje tekutiny, které dítě při vyšší teplotě ztrácí.  Když ji má nad sedmatřicet, tak ji nechávám v posteli, ale nedávám žádné antipyretika, aby se tělo naučilo bojovat proti bacilům a vytvářelo si protilátky, když bychom začali dávat hned nějaké sirupy nebo tabletky na snížení horečky, tak by brzy dítě onemocnělo znovu, jelikož by si opět neumělo samo poradit s bacilem. Pouze dávám vlažné obklady a zavodňuji čajíčkem. Dcera nesnáší měření teploty, protože ji to pod paží studí, ale ušní teploměr nám vypověděl službu a než si pořídíme další, tak máme klasický rtuťový, na který stejně nedám dopustit, protože se mi zdá jako nejpřesnější. Pokud ji teplota vystoupí nad osmatřicet, tak už nasadím Panadol a spolu s obklady horečku snižovaji, stále se snažím, aby měla dcerka dostatek tekutin. Nad devětatřicet je dobré podat podle věku dítěte i  Diazepam, který by měl zabránit febrilním křečím, které by mohly ohrozit vážně zdraví dítěte a zároveň zklidní a dcerka usne a vzbudí se a je ji mnohem lépe. Samozřejmě ty virózy trvají opravdu dva až tři dny, kdy se teplotky po uklidnění zase vracejí. Baští vitamínky v podobě jablíčkového pyré s mrkvičkou, což ji moc chutná, čajíčky s domácím medem a citronem, miluje slepičí vývary. Když je nemocná, tak nemá ani moc chuť k jídlu, ale třeba takovou krupičku smlsne.

 

Jako máma neumím usnout, když je dítě nemocné, stále se budím a chodím ji v noci kontrolovat. Pokud nezačne kašlat a nebo se jinak její stav výrazně nezhorší, tak k lékaři nechodím, většinou se teploty po pár dnech ztratí a pouze telefonicky se s lékařkou domluvím jestli je nutné ji navštívit. Většinou mi potvrdí můj postup a doporučí nechodit do školy. Pokud by ji začalo bolet v krku, tak bych k lékaři musela, jelikož se může jednat o angínu, na kterou je nutné nasadit antibiotika. Zatím jsme se ale obešly bez nich. Na podzim jsme se nechaly s dcerou naočkovat proti chřipce a nemůžu si to vynachválit. Mezi lidmi je spousta mýtů ohledně očkování, se kterými nesouhlasím. Člověk nemůže onemocnět z vakcíny, protože očkování je vlastně vpravení umrtveného neaktivního zárodku nemoci, proti kterému si tělo musí vytvořit protilátky, abychom pak byli imunní vůči dalším bacilům, které by nás postihli. Když člověk onemocní po očkování, tak je to pouze tím, že už nějakého bacila v sobě měl a nevěděl o něm, jelikož byl v inkubační době a nebo chytí bacila během následujících čtrnácti dnů po očkování, kdy si tělo teprve imunitu vytváří a je oslabeno. Ochrana nastává po čtrnácti dnech od očkování a  to tedy znamená, že když se proti chřipce necháváme očkovat, měly bychom  být zdraví a neměly bychom jsme mít oslabenou imunitu. Náš tatínek například zrovna prochází chřipkou, a my dvě jsme v pohodě, nic jsme od něj nechytili, protože jsme se nechali naočkovat. Ve škole má dcerka taky větší pravděpodobnost že nebude chybět, že neonemocní.

 

Ve dnech, kdy je dcera nemocná se nedá nic podnikat, nikam chodit a tak má výjimečné období, kdy se může dívat na pohádky „od rána do večera“, protože musí ležet a tak aby se nenudila když nespí,  pouštíme ji pohádky a nebo ji čtu pohádky z knížky. Normálně totiž na pohádky nekouká celý den, jen večer když, má hotové úkoly a přes víkend pouze zrána, když brzy vstává a nám se chce ještě ležet v posteli. Hned na své dceři poznám, kdy se ji uleví, to začne brebentit a vstávat a chce si jít hrát do pokojíčku, to ji pak musím v posteli udržet, aby se moc nenamáhala a dávám ji hračky do postele. Jednou, ale měla i čtyřicítky (samozřejmě byl víkend) a to jsem ji musela v zoufalství dát do vany a teplou vodou (pro ni byla studená) ji osprchovat a zchladit a nebo udělat zábal celého těla, aby ji teplota klesla. Naštěstí klesla. Jak jsem již psala, u nás vždycky „teplotujem“,  když je víkend a doktoři mají zavřené ordinace. Naštěstí jsou to opravdu dvou až třídenní záležitosti a pak je fajn, taky máme naštěstí k dispozici babičky, které pohlídají, když musíme přes den do práce, a ona ještě v rámci rekonvalescence musí zůstat doma. Jinak bychom si museli vzít paragraf což v dnešní době je finančně náročné.


Andrea Karmanová

Jmenuji se Andrea Karmanová, jsem z Ostravy, pracuji jako zdravotní sestra a na prvním místě u mě vždycky je a bude rodina.

 

 
 
 
reklama reklama