Nejčtenější

ŽENY s.r.o.
Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit
Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím
To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy
Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba
Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

- hlavní stránka
- Zdraví
- Posilněte svou imunitu před nástupem chřipkové sezóny
Posilněte svou imunitu před nástupem chřipkové sezóny
publikováno: 13.10.2012 | autor: Gabriela Bachárová
Podzim je nádherný, ale může být i užitečný. Využijte ho k posílení své obranyschopnosti, aby zimní období viróz a chřipek zvládla bez zaváhání. Ještě je dostatek času. A zkuste to hravě. Celý den, od rána do večera. Myslete na svou imunitu – zvláště když je tolik prostoru, jak obranné síly organismu nastartovat.
Ráno…
Dejte si studenou sprchu
Šokovou terapii vám nedoporučujeme, ale postupné otužování studenou vodou ano. Existuje spousta teoretických návodů, jak na to, ale klidně můžete improvizovat. Hlavním principem je postupné střídání studené a teplé vody. Efekt bude mnohem lepší, než jen použití studené. Organismus se tak mnohem lépe prokrví - a právě to aktivuje obranyschopnost. Pokud na to chcete jít „vědecky“, pořiďte si teploměr do vody a po pár dnech snižujte teplotu studené vody vždy o jeden stupeň, až se dostanete na dvacítku. Tam můžete zůstat, nebo jít ještě níže. Důležitá je pravidelnost, otužování vodou by se mělo stát železnou rutinou.
Pochutnejte si na jogurtu
Zázračná probiotika. Bakterie, které udržují zdravou střevní flóru. Podle nejnovějších vědeckých poznatků mají ale probiotika větší a širší význam, než se dosud předpokládalo a rovnou posilují i obranyschopnost. Můžete si je koupit v lékárně ve formě prášku nebo tablet, přirozeným zdrojem jsou zakysané mléčné výrobky. Jogurt nebo acidofilní mléko patří na snídaňový stůl. Vybírejte si nejlépe biokvalitu a produkty, kterým nedobíhá datum spotřeby. Nejvíce probiotik se nachází ve výrobcích, které jsou v regálu krátce. Nebo si jogurt dělejte doma. Je to více než jednoduché, recept získáte jedním kliknutím na internetu. A ještě jeden tip - do jogurtu si nasypte obilní klíčky, obsahují hodně zinku, který rovněž podporuje imunitu a také pomáhá obnovovat buňky.
Oblékejte se trochu méně
V mimořádně poutavé knížce Trénink imunity od Hermanna Geesinga se můžete dočíst, že extrémní citlivost na chlad je ve většině případů spolehlivým znakem, že imunita nepracuje efektivně. Co se stane, když málo otužilý člověk vyjde ven na mráz? Krev (a s ní i bílé krvinky, základ imunity) se stáhnou dovnitř, protože na povrchu těla už proudit nemůže, brání jí v tom chladem stažené svalové vlásečnice. Na povrch těla a sliznice nosu a úst to má nepříznivý dopad. Chladnou, jsou špatně prokrvené, protože červená tekutina proudí jinde. Víry nebo bakterie tak mají volné pole působnosti, nemá je co zastavit. Náhlé změny teplot nebo nástup chladných dnů proto mnoho lidí odskáče rýmou nebo jinými nemocemi dýchacích cest. Otužilci tento problém nemají, jejich tělo zůstává prokrveno stále stejně – bez ohledu na počasí. Právě to je cílem otužení. Udržet stabilní tělesnou teplotu a správně reagovat na vnější podněty. Zkuste se oblékat trochu méně. Není pravdou, že teplé oblečení zabrání prochladnutí. Dá se říct, že je to právě naopak.
Dopoledne…
Stavte se v lékárně nebo na imunologii
Pokud již máte s imunitou nějaké problémy, kromě vyloženě přírodních prostředků je rozumné vyzkoušet i možnosti, které nabízí běžná medicína. Imunomodulační léčbu, která obranyschopnost stimuluje, vám může předepsat lékař, ale některé přípravky jsou v lékárnách volně dostupné. S léčbou je vhodné začít nejméně dva měsíce před začátkem zimního období.
Bakteriální lyzáty – většinou jsou na předpis. V těchto přípravcích se nacházejí zlomky těch baktérií, které nejčastěji vyvolávají infekce. Účinek je podobný jako při očkování, organismus si proti nim vytvoří protilátky a při pozdějším setkání si s nimi poradí.
Enzymy – bílkoviny, které jsou schopny urychlovat průběh biochemických dějů v organismu, a tedy i akceschopnost imunity. Bez enzymů by to šlo pomalu nebo vůbec. Enzymoterapie pozitivně ovlivňuje stav obranyschopnosti.
Glukany – polysacharidy, které aktivují bílé krvinky makrofágy, jejichž úkolem je přímé požírání patogenů. Glukany se hojně nacházejí v houbě hlívě ústřičné (v lékárně lze koupit jako potravinový doplněk, ale můžete si ji koupit i čerstvou), v pivovarských kvasnicích a také v obyčejných ovesných vločkách.
Echinacea – léčivá rostlina, které obsahuje řadu látek působících preventivně proti nemocem dýchacích cest. Její užívání rovněž zkracuje délku nemoci.
Uvařte si šípkový čaj
Šípky jsou nabité vitaminem C. Čaje z této tradiční podzimní plodiny si nekupujte v obchodě, ale věnujte půl dne sbírání šípků v barevné podzimní přírodě a nasušte si je doma. Domácí čaj je poctivý, a pokud věříte, že jídla a nápoje připravené s láskou mají přidanou hodnotu, pak bude zdravotní efekt šípkového čaje ještě silnější. Postup při přípravě: šípky rozdrtíme a přes noc necháme louhovat ve studené vodě. Na jeden litr vody použijte asi dvacet gramů šípků. Na druhý den šípky i s vodou ohřejeme na osmdesát stupňů, scedíme a podáváme. Touto přípravou se zachová obsah vitaminu C. Dostatečný příjem céčka je důležitý, tento vitamin zvyšuje obranyschopnost a pomáhá bojovat s virovými a bakteriálními infekcemi. Mírní například příznaky chřipky.
V práci se nestresujte
Nestojí to za to. Ví se, že stres podněcuje vznik rakoviny nebo roztroušené sklerózy, tak proč by imunitní systém zůstal ušetřen? Stres je poplachová reakce. Aktivují se všechny tělesné orgány a funkce. Cílem je přežití – boj nebo útěk. Krátkodobě to funguje, problém nastává, pokud jsme ve stresu dlouhodobě. I tehdy, když stresová situace dávno pominula a v psychické nepohodě zůstáváme jaksi ze zvyku. Imunitní systém je stále v pohotovosti, i když nemá důvod. To ho vyčerpává a v případě skutečného ohrožení pak už nedovede účinně reagovat. Navíc stresový hormon kortizol snižuje obranné síly organismu.
Odpoledne…
Maso je zdravé, stejně jako luštěniny
Polední menu bohaté na nukleotidy. Ty tvoří základ nukleových kyselin DNA a RNA, které nesou dědičnou informaci. Nukleotidy přenášejí energii, slouží metabolismu, zapojují se do dělení buněk, ovlivňují řadu biologických procesů, tedy i akceschopnost imunity.
Hýbejte se
Pozdní odpoledne je jako stvořené pro pohyb. Proběhnout se podzimním parkem, to posílí duši i zdraví. Silná imunita a dobrá fyzická kondice spolu těsně souvisí. Jeden příklad za všechny. Významnou součást obranyschopnosti tvoří lymfocyty, druh bílých krvinek. Lymfatický systém má ve srovnání s krevním oběhem jeden podstatný handicap. Žádnou pumpu, která by ho poháněla, jako to dělá srdce. Proudění lymfy je tak závislé hlavně na pohybu svalů. Její tok se zpomaluje, když se nehýbeme. Důsledkem je nedostatečná činnost lymfatického systému, který nestíhá „čistit“ organismus. Části těla se mohou zanášet a v těchto místech se pak soustřeďují patogeny.
S chutí se zasmějte
Smějte se při každé příležitosti. Vědomě vyhledávejte veselé situace, setkávejte se s vtipnými lidmi, čtěte zábavné knihy - ty jsou sice v záplavě vážné literatury v menšině, ale něco se najít přece jen dá, zkuste třeba „směšné“ knihy finského autora Arta Paasilinny nebo britský humor Davida Lodge. Buňky imunitního systému se také chtějí pobavit a na veselou aktivitu reagují svou zvýšenou aktivitou.
Večer…
Na večeři servírujte rybu
Je s podivem, jak málo jíme ryby, když jsou tak zdravé. Mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které aktivují bílé krvinky fagocyty. Ty hrají v orchestru imunity jedny z prvních houslí. Nejvíce zdraví prospěšných mastných kyselin se nachází v tučných rybách. Dopřejte si častěji lososa, makrelu nebo herinka. V rybách najdeme také stopový prvek selen, který pomáhá bílým krvinkám vyrábět bílkoviny bojující proti virům. Aby byl zdravotní efekt dokonalý, rybu si připravte na česneku. Ten obsahuje látku allicin, která má silné antivirové a protibakteriální účinky.
Saunování prospívá nejen Finům
Finové se v sauně i rodí, něco na ní teda bude. Vysoká teplota vzduchu stimuluje pocení. S potem odcházejí ven i nastřádané škodlivé látky. Střídání horka a následného zchlazení ve studené vodě stimuluje kromě oběhového a hormonálního systému také imunitu. Do sauny mohou už půlroční děti. Nebojte se dětského saunování, ale raději se poraďte s pediatrem, zda se v případě vašeho dítěte hodí. Do horka se nesmí s některými nemocemi, hlavně akutními záněty, degenerativními chorobami, slabým srdíčkem nebo některými kožními projevy.
Spěte v opravdové tmě
A je čas jít spát. Během spánku organismus obnovuje síly. Zkuste si i chladnějším období nechat pootevřené okno. Místnost nepřetápějte. A hlavně – ať je v ní opravdu tma. Mnoho lidí se stěžuje, že se jim špatně spí - příčinou může být právě nedokonalé zatemnění. Hormon melatonin, který za spánek „zodpovídá“, se totiž v dostatečném množství vyplavuje jen tehdy, když mu v tom nebrání zdroje světla, které pronikají zvenčí dovnitř.
Co je imunita
Důmyslný systém, který tělo chrání před cizorodými a infekčními látkami a likviduje vlastní poškozené nebo odumřelé buňky a tkáně. Imunitu tvoří hlavně bílé krvinky leukocyty (především lymfocyty a makrofágy) a jejich produkty (imunoglobuliny, cytokiny). Buňky imunitního systému jsou kromě krve také v lymfatické tkáni (brzlík, uzliny, mandle, sliznice řady orgánů). Zajímavé je zjištění o vzájemném vztahu mezi imunitou a hormonálním systém. Pokud je hormonální hospodaření organismu v rovnováze, prospívá to i obranyschopnosti. A naopak. Imunita se dělí na nespecifickou a specifickou. Ta nespecifická je nám vrozená a aktivuje se okamžitě v boji proti škůdcům všeho druhu. Specifická (získaná) imunita se týká jednoho konkrétního onemocnění. Získává se očkováním nebo proděláním nemoci.

