reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Jak přimět dítě uklízet

publikováno: 23.06.2011   |   autor: Michael Šedivý

S problémem, jak přimět dítě k pořádkumilovnosti jsem se setkal již dvakrát a čeká mne to jistě i po třetí. Nemohu říci že bych našel stoprocentní způsob jak dítě motivovat nebo jej přimět pod vidinou třeba nějaké odměny k tomu, aby si po sobě uklízelo, ale jsou určité metody, nebo spíše způsoby jak ukázat dítěti co se po něm vlastně vyžaduje, proč a jak takové přání rodiče splnit ne s nechutí, ale s úsměvem na tváři.

 
 

Nejprve jsme zkoušeli to co asi každý rodič, prostě říct „udělej prosím toto“ ale jak asi všichni víme, není to způsob který dítě vždy přijme. Poznal jsem například, že pokud chceme aby si například dítě po sobě uklidilo hračky, oblečení, nemělo by dítě v této činnosti pokud možno nic rušit (tv, pc, nadměrný hluk apod.). Druhá věc na kterou jsem přišel je, že aby dítě poznalo, že uklízet není otrava ale může být i zábavou, není vůbec na škodu se do úklidu zapojitspolečně s dítětem a tím mu také ukazovat jak se co dělá a například také vysvětlovat, proč je to třeba a co by se mohlo stát kdyby se taková činnost nedělala (nepořádek, rodiče by se mohli hněvat apod.).

Asi poslední možností je takzvaný systém „něco za něco“, ale upřímně, řekněme si na rovinu, že tento systém vytváří u dětí pojem o tom, že když všechno se dělá jen proto, aby poté přišla odměna. Nemyslím si že motivovat dítě vidinou sladké odměny je vždy na místě. Tím že dítěti dáme nějakou dobrotu, hračku apod. by nemělo být ukazováno, že v opačném případě nedostane nic. Obdarovat dítě by nemělo být stavěno na systému „něco za něco“. Obdarovat dítě něčím zvláštním, něčím navíc by mělo být projevem lásky, ukázkou toho že dítě je pro nás více než jen něco živé, které, řekněme to přímo, podplatíme.

Neumím říct co je stoprocentní, o ničem takovém nevím, hlavně, každé dítě je individuální a jiné a proto nejde aplikovat jeden způsob motivace na všechny. Nejlepší co rodič může udělat je být dítěti příkladem, učit jej to co je správné nejen pro dítě ale pro všechny v rodině, ukazovat radost pokud dítě cokoli udělá správně a nehněvat se na něj pokaždé, když se mu cokoli nepodaří a následně jej za to pochválit a pak např. obdarovat pomyslnou odměnou.

 


Michael Šedivý

Jmenuji se Michael Šedivý, je mi 29 let a jsem z Českých Budějovic kde jsem se narodil a dodnes žiji. Vystudoval jsem obor kuchař číšník což je také mé současné povolání ve vedoucí funkci. Mezi mé záliby patří rodina a děti, které máme tři ve věku 1,5 roku až 5 let.

 

 
 
 
reklama reklama