reklama reklama

Nejčtenější

ŽENY s.r.o.

Dovolte, abychom Vám představili projekt, který si klade za cíl podporovat české ženy. Opravdově a srdcově, ale hlavně JINAK! Projekt Katalog ŽENY s.r.o. pomůže ženám v jejich podnikání a zároveň nabídne dalším ženám možnost výdělku.

Zastavil se mi svět, abych jej mohl začít měnit

Nikdy jsem neplánoval, že jednou budu stavět dětská hřiště a ani jsem neuvažoval, že by se tomu věnovala moje společnost. Musela přijít rána osudu, den kdy se mi zastavil svět, abych se zanedlouho rozhodl, že ten svět je třeba měnit.

Nechte mě chvilku..., já si to rozmyslím

To je motto metody, která akceleruje myšlení, zvyšuje efektivitu učení, učí pracovat s chybou a přináší radost a klid do naší práce – Feuersteinovo instrumentální obohacování (Feuerstein's Instrumental Enrichment Programs). Už jste o této metodě slyšeli?

Poruchy příjmu potravy

Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání tvoří základní diagnózy celého spektra poruch příjmu potravy. To zahrnuje velmi různorodé problémy, od nezvyklých stravovacích návyků až po život ohrožující chronická onemocnění. V posledních letech jich bohužel přibývá.

Děti a hudba

Potřebují děti zpívat? Naslouchat hudebnímu projevu druhých? Nebo se dokonce učit samostatné hře na hudební nástroj? Poznávat svět tónů, akordů, stupnic? Je jim to k něčemu dobré? Má vůbec cenu vnucovat zájem o zpívání a muzicírování dětem dnešní doby, které povětšinou mají (nechodí-li do hudební školy nebo zpívat do sboru)

 
 

Pohled muže: Když příjde na svět dítě

publikováno: 20.06.2011   |   autor: Michael Šedivý

Od prvního okamžiku, kdy je dítko přivedeno na svět, mezi svou maminku a svého tatínka, jsou pocity rodičů myslím takřka srovnatelné, s rozdílem vyčerpání maminky po náročném a zajisté obdivuhodném porodu. Nemohu mluvit za všechny ale mohu popsat pocity své vlastní.

 
 

Od chvíle kdy byla přítelkyně přijata na ženské oddělení městské nemocnice, jsem měl jakýsi pocit beznaděje, pocit že v tom nejtěžším období, v tu nejtěžší chvíli nemohu být s ní a být jí oporou, někým, kdo v danou rozhodující chvíli bude stát při ní a s láskou ji držet za ruku, prožívat s ní její utrpení a poté, nádhernou radost z přítomnosti nového člena rodiny. Bohužel toto se mi nepovedlo ani u jednoho ze tří porodů našich dětí. Ale vraťme se k tématu.

Nevím jak popsat pocity, když jsem se dozvěděl čerstvou a překrásnou zprávu o narození našeho dítka, o jeho mírách a to že je spolu s maminkou v pořádku a zdravé. Ani jsem nekoukal na to zda máme klučinu nebo děvčátko, ale spíše jse mi hlavou honili myšlenky jsou li oba v pořádku, jak se cítí novopečená maminka a co nejvíce, kdy je budu moci mít oba dva doma.

Ale veškeré obavy, pochybnosti, strach a snad i úzkost zmizeli v okamžiku, kdy jsem poprvé v prostorách porodnického oddělení spatřil tolik očekávané dvě mne nejbližší osoby. Jakmile jsem spatřil svou přítelkyni a s ní naše krásné a hlavně zdravé dítko, jakoby veškeré problémy, veškeré pochyby a negativa byli pryč a mne se zmocnil nejúžasnější a nejintenzivnější pocit štěstí, radosti a dojetí zároveň. Myslel jsem si že krásnější pocit než je vítězství národního týmu v hokeji např. na mistrovství nemůže být, ale v tuto chvíli, kdy jsem poprvé mohl do své náruče vzít to křehké, něžné a bezesporu láskou oplývající stvoření mi ukázalo, že nic se nevyrovná tomuto pocitu. Byl jsem šťastný protože dítko i maminka byli zdraví, byl jsem dojat k slzám protože se mi chtělo plakat, byl jsem moc rád protože jsem měl chlapečka, nebo holčičku, ale také nade mnou vysela otázka..... "budeme schopni naše dítko zabezpečit pro klidný život a šťastné soužití v rodině?" Nemohl jsem říct ANO, ale vím, že jsem věděl jedno. Pro šťastné, zdravé, milující dítko a jeho pohodu a bezpečí udělám vše co bude nutné.

Od první chvíle kdy jsem si maminku a dítko přivedl domů, se situace doma změnila, nikoli špatným směrem ale naopak. I přes to, že miminko bylo tak malé, bezmocné a křehké, i v takové maličkosti se projevovala síla která nám říkala kdo je tu pánem (ve smyslu o kom nyní bude každý den). Rázem se všední věci a všední dny stávali v přítomnosti miminka neobyčejné a plné radosti.

 
Bylo stále spousta práce, kolem dítka, domácnosti, kolem práce a tudíž nezbývalo moc místa na to aby se člověk zabýval okolnostmi kolem, pokud neměli svou vážnost a důležitost, vše se točilo jen kolem miminka a naše rodina si v takovou chvíli byla mnohem blíž než se z prvu může zdát. Člověk si to možná ani neuvědomí, ale aniž by ho k tomu kdokoli nutil, změní a přehodnotí v danou chvíli své zvyky, návyky a to jen proto aby prostředí ve kterém dítko s námi začíná nový život bylo pro něj co nejpohodlnější, bezpečnější, čistotnější a hlavně aby v něm cítilo lásku a nikoli napětí. Aby člověk udělal něco sám pro sebe je zapotřebí silné vůle, ale pro to malé, bezbranné miminko to člověk udělá bez mrknutí oka a hlavně, kolikrát ani neví že něco změnil, jen proto aby malému dal více jistoty, bezpečí, radosti, klidu, čistoty a lásky.

Asi největším problémem bylo, zvykat si na přerušovaný spánek v nočních hodinách, ale kdo zná ví. I toto jakoby omezení se po pár dnech stalo běžnou a hlavně krásnou změnou v přítomnosti dítka. Znáte lepší probuzení než je pohled do tváře vlastního miminka které touží po vaší náruči? Já ne a kdykoli to bylo možné byl jsem tam, abych o tuto možnost náhodou nepřišel. A ať už se jednalo o cokoli, o jakoukoli změnu která přišla s příchodem novorozeného potomka, nevzpomínám si, že by tato změna byla z jakékoli strany, ať už tatínka nebo maminky, nepochopena a brána jako jakási povinnost, nutnost, ale byla přijata tak jako bylo přijato dítko. S pokorou, pochopením, láskou a sebeobětováním. A tyto změny přinesli do rodiného kruhu vždy jen a jen pozitiva, která naši rodinu ještě více spjala. Byli jsme nejšťastnější rodina na světě, jako každá.


Michael Šedivý

Jmenuji se Michael Šedivý, je mi 29 let a jsem z Českých Budějovic kde jsem se narodil a dodnes žiji. Vystudoval jsem obor kuchař číšník což je také mé současné povolání ve vedoucí funkci. Mezi mé záliby patří rodina a děti, které máme tři ve věku 1,5 roku až 5 let.

 

 
 
 
reklama reklama